Dnes je streda, 18.máj 2022, meniny má: Viola
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Osobnosť Bratislavy je významnou udalosťou nášho hlavného mesta

január 05, 2022 - 11:28
Uplynulo už dvanásť rokov od chvíle, čo mesačník Metropola po prvý krát ponúkol svojim čitateľom možnosť, zvoliť si v ankete osobnosť , ktorá ich najviac oslovila svojou prácou, či prístupom k mestu.
Foto: 
Ramon Leško

Už počas toho prvého ročníka, sme odovzdali ocenenie skutočne výnimočným a vzácnym ľuďom, nikdy nezabudnem na Antona Srholca, ktorý toto ocenenie získal ako vôbec prvý a môžem povedať, že aj v tých nasledujúcich posielali naši čitatelia typy, ktoré si toto prestížne vyznamenanie Osobnosť Bratislavy skutočne zaslúžia.“  Prihovorila sa na úvod laureátom autorka myšlienky a hlavná organizátorka podujatia Mária Reháková.

ram_2486.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Anketa, ktorá sa síce už po druhý krát kvôli pandémii musela „zaobísť“ bez svojho slávnostného galavečera, však nestratila nič na svojej popularite medzi čitateľmi mesačníka všetkých Bratislavčanov, Metropoly. 

Ocenenie osobnosť Bratislavy je výnimočné tým, že o  Laureátoch rozhodujú sami ľudia, ktorí si ich vyberajú spomedzi svojich spoluobčanov, a na základe ich návrhov postúpia do finále osobnosti, ktoré získajú najviac hlasov, čím je garantovaná transparentnosť tejto ankety.“ Dodala Mária Reháková.

Čitateľské typy, každoročne vyhodnotí odborná komisia, ktorá aj tento rok pracovala v zložení: Mikuláš Milko, generálny riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour, Gabriela Belopotocká, generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar, Kamil Peteraj, textár a básnik a Katarína Hanzelová šéfredaktorka mesačníka Metropola.

ram_2411.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pocta legendám

Minútou ticha vzdali prítomní úctu aj osobnostiam, ktoré získali toto ocenenie v predchádzajúcich rokoch a ktoré nás v uplynulých mesiacoch navždy opustili. Tak ako všetkých, nielen Bratislavčanov zasiahla smrť Mira Žbirku, tak zostanú v našej pamäti navždy mená aj spisovateľa Ľuboša Juríka, opernej divy Edity Grúberovej, tanečníka a choreografa Juraja Kubánka. Operná diva Edita Grúberová,  spisovateľ Ľuboš Jurík a  choreograf a tanečník Juraj Kubánka .  

„Ako rodená Bratislavčanka  a lokálpatriotka som nesmierne  hrdá nato, že tieto veľké mená, navždy zostanú spojené s touto prestížnou anketou, pretože oni sú skutočnými klenotami Bratislavy“,povedala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, ktorá nad podujatím prevzala záštitu.

ram_2507.jpeg

Foto: 
Ramon Leško

Osobnosti Bratislavy za rok 2021

Čitatelia Metropoly nesklamali ani minulý rok a do ankety posielali typy na laureátov, ktoré si toto ocenenie skutočne zaslúžili. 

Medailóny, obsahom ktorých bolo zároveň aj stručné zdôvodnenie ich voľby čítal, tak ako každý rok, František Kovár, ktorý aj sám získal od nich získal tento titul.

ram_2519.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2242.jpg

Foto: 
Ramon Leško

V minulom roku najviac hlasov získali:

Ivan Šramko

Významný finančník a ekonóm, ktorý pôsobil na rozhodujúcich postoch počas všetkých zásadných reforiem nášho štátu. Či už išlo o zavádzanie slovenskej meny súvisiacej so vznikom samostatnej republiky, alebo jej prechodu na euromenu. V súčasnosti je predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

MUDr. Leopoldína Scheidová

Patrí k prvej generácii lekárov a stala sa vôbec prvou lekárkou na Slovensku, ktorá do medicíny vniesla aj informačné technológie, aby tak pomohla svojim pacientom. Chorým a trpiacim sa venovala nielen na nemocničných oddeleniach, ale navštevovala aj útulky pre bezdomovcov a starala sa o tých, ktorým nemal kto pomáhať– ľuďom bez domova. 

Kvôli jej obetavosti a neúnavnej práci ju ľudia v tomto zariadení začali volať – „živým pokladom“ MUDr. Leopoldína Scheidová má za sebou aj bohatú publikačnú činnosť. Je nositeľkou titulu Zaslúžilý lekár, prednášala na mnohých zahraničných univerzitách. 

ram_3217.jpeg

Foto: 
Ramon Leško

Renata Kliská

Jej  tvorbu poznajú nielen návštevníci Bratislavských módnych dní, ale svojou jedinečnou eleganciou si získala aj obdivovateľov z mnohých krajín sveta. Modely, ktoré vytvára, sa vyznačujú neopakovateľným glamour štýlom, a nájdeme ich aj v šatníkoch vysokej aristokracie.

Aj vďaka tomu sa Renata Kliská stala ambasádorkou povestnej bratislavskej elegancie na tých najvýznamnejších módnych mólach sveta. Svojou tvorbou oslovila aj príslušníkov rodu Habsburgovcov a nie je tajomstvom, že navrhuje šaty aj pre princeznú Margarete Habsburg – Lothringen. O Bratislavčankách hovorí, že patria k najkrajším a najelegantnejším ženám sveta a ovládajú umenie zvýrazniť šatami svoju vnútornú krásu a sebaistotu. 

Edita Szaboóvá

Rodáčka z Komárna už dlhé roky žije v Bratislave, ktorá sa jej druhým domovom.  Ako vrcholová manažérka firmy Mary Kay zasvätila svoj život ženskej kráse a to nielen tej vonkajšej, ale aj tej, ktorá vyžaruje zvnútra. K jej najväčším úspechom patrí aj ocenenie Kincentric Best Employer Award, ktoré spoločnosť pod jej vedením získala v roku 2020. 

Vladimír Černý

Rodený Bratislavčan, patrí k našim najvýraznejším divadelným umelcom. Pred kamery sa postavil už v detskom veku a dnes už má za sebou desiatky postáv v divadelných inscenáciách, v slovenských a českých filmoch a v televíznych seriáloch. Je jedným zo zakladajúcich členov divadla Astorka Korzo 90 a od roku 1995 aj jeho riaditeľom. 

ram_2528.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Jaroslav Moravčík

Vďaka jeho tanečnému a choreografickému umeniu ho pozná celý svet. Svoj život zasvätil najmä folklóru, Rodák zo Stráňav pri Žiline našiel svoj druhý domov v Bratislave, aby odtiaľto šíril krásu nášho ľudového umenia ďaleko za hranicami našej krajiny. Jeho tvorba je spojená najmä zo SĽUK –om, pre ktorý vytvoril deväť celovečerných filmov a jeho život zas s Bratislavou, ktorej ako sám hovorí je za veľa vďačný. 

ram_2264.jpg

Foto: 
Ramon Leško

ram_2379.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Katarína Turnerová

Prvá harfistka Slovenskej filharmónie hrala s Placidom Domingom, Josém Carrerasom, Rayom Charlesom a aj s Lizou Minelli. Ako sólistka i komorná hráčka účinkuje na domácich a svetových pódiách a je významnou ambasádorkou slovenského umenia, ktoré obdivujú aj na tých najprestížnejších hudobných scénach, kde spolupracuje s radom popredných inštumentalistov, spevákov, speváckych zborov, komorných ansáblov i orchestrov. 

ram_2369.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Adriana Kučerová

Na doskách opery SND sa predstavila v mnohých úlohách, v ktorých skutočne zažiarila.  Svojim nádherným hlasom, dokonalým prejavom, ale aj ženským pôvabom je dokonalou nasledovníčkou takých slovenských operných dív, akými boli a sú, Lucia Poppová, Gabriela Beňačková, Magdaléna Hajjóssyová, či nezabudnuteľná Edita Grúberová.  

ram_2198.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Pavol Zelenay

Pavla Zelenaya možno právom označiť za nestora našej populárnej hudby.  Okrem iného je aj zakladateľom jedného z najvýznamnejších podujatí v histórii slovenskej hudby, Bratislavskej lýry,  vďaka ktorej sa mohli naši hudobní fanúšikovia „naživo“ zoznámiť s takými svetovými hviezdami, akými boli The Shadows, Beach Boys, či dnes už pomaly zabudnutá Sandie Shaw.

ram_2371.jpg

Foto: 
Ramon Leško

Prekvapenie na záver

Osobnosti Bratislavy pozdravili aj partneri podujatia, ktorými boli CK Hydrotour, spoločnosť  Coffee Veronia vydavateľstvo Ikar , spoločnosť Kompava, European Institute of business and public education Prague. Riaditeľ spoločnosti, ktorý je aj poslancom mesta Košice Vladislav Stanko na záver prezradil prítomným, že podujatie je natoľko inšpirujúce, a motivujúce svojou myšlienkou  lokálpatriotizmu  že neostane na Slovensku ojedinelé.  A tak sa čoskoro môžeme tešiť, že spoznáme aj Osobnosti Košíc – teda metropoly východu.  

ram_2419.jpg

Foto: 
Ramon Leško

- - Inzercia - -